Letoviská na ostrove Hvar

Letoviská na ostrove Hvar

1-v

Mesto Hvar je najväčšie letovisko na ostrove. Nad mestom sa vyníma hrad nazývaný Tvrdava – Fortika (Španjol) miestnymi nazývaná pevnosť ( Fortezza – z taliančiny pevnosť), ktorá slúžila ako obrana mesta. Dnes slúži ako múzeum s antickými zbierkami. Za vstup do pevnosti sa platí poplatok. Výstup je nenáročný a ponúka nádherný výhľad na mesto a protiľahlé ostrovy Pakleni otoci.

Mesto je významné kultúrnymi a historickými pamiatkami. Leží v otvorenej zátoke na juhozápadnom pobreží ostrova. Má 3650 stálych obyvateľov.

Subtropická a stredomorská vegetácia poskytuje priaznivé podmienky skvelej dovolenky.

Mesto je spojené so všetkými hlavnými mestečkami na ostrove ako aj s hlavným trajektovým prístavom v Starom Grade.

Mestský prístav mesta Hvar slúži na pristávanie lodí a trajektov plaviacich sa na ostrovy Korčuľa, Lastovo, ale slúži iba na nástup a výstup cestujúcich nie na nalodenie a vylodenie vozidiel.

Hvar patrí medzi najnavštevovanejšie a najluxusnejšie letoviská Jadranu. Mesto Hvar je vyhľadávané turistami z celého sveta a tiež jachtárov, ktorí majú výborné podmienky v miestnom prístave.

Centrum mesta je na námestí Sv. Štefana s rovnomennou katedrálou postavenou na prelome 16. – 17. storočia. V tesnej blízkosti sa nachádza Biskupský palác, kde sú vystavené liturgické predmety.

Ďalšou dominantou námestia je budova Arsenalu, ktorá slúžila ako lodenica a neskôr sklad zbraní. V 17. storočí nad Arsenalom pristavili poschodie, kde bolo divadlo, ktoré patrí medzi najstaršie v Európe.

Ďalšie zaujímavosti:

Mestská lodžia (Gradska loža) z 15. storočia

Leroj – jediná zachovalá časť tzv. kniežacieho paláca, ide o mestskú vežu z hodinami, ktorá sa ako jediná zachovala na tomto mieste. Celý palác bol v 20. storočí zbúraný a dnes na tomto mieste stojí najstarší hotel – kostol Palac.

Okolo celého námestia sú väčšinou paláce v nádherných architektonických štýloch pomedzi, ktoré vedú úzke uličky so svojím osobitým čarom.

Benediktínsky kláštor, letohrádok Hanibala Lucice (chorvátsky básnik zo 16. storočia) tiež stoja za povšimnutie.

Mandrač: prístav v tesnej blízkosti mesta.

Dominikánsky kláštor zo 14. storočia.

Kostol Sv. Marka, ktorý sa dnes využíva ako centrum kultúry. V sezóne je tu množstvo kultúrnych podujatí v rámci Hvarského kultúrneho leta.

Výlety z mesta Hvar:

hvar_24

Pevnosť Napoleon
Postavená Francúzmi na začiatku 19. storočia
Dnes sa tu nachádza astronomické observatórium a ponúka nádherný výhľad.

pakleni

Súostrovie Pakleni otoci
Na juhozápade od ostrova Hvar nájdeme súostrovie 11 ostrovčekov nesúcich názov Pakleni otoci. Ostrovčeky chráni mesto pred vetrami prichádzajúcimi z otvoreného mora. Určite vám odporúčam toto čarovné miesto navštíviť. Mylne si budeme názov týchto ostrovčekov prekladať ako „pekelné“, pretože názov je odvodený od slova paklo, paklina – borová živica, smola, ktorou sa natierali lode. Tieto ostrovčeky lákajú turistov hlavne pre nádherné pláže a zátoky. Sú málo osídlené a stali sa len výletným cieľom ľudí z pevniny.

milna-hvar-beach

Milna
Malá osada s prekrásnou kamienkovou plážou.

brusje

Brusje
Neveľká osada so zachovalou ľudovou architektúrou.

velo_grablje_3

Malo a Velo Grablje
takmer opustené osady so zachovalou architektúrou. Pre množstvo požiarov a nepriaznivé podmienky tu postupne zanikli vinice, rozsiahle levandulové polia a olivové sady.

stari_grad_3

Stari Grad
V severozápadnej časti ostrova Hvar sa nachádza malé mestečko Stari Grad na konci najväčšieho Starigradského zálivu, ktorý je najdlhší ( 7 km ) a najbezpečnejší na celom ostrove. Na východnej strane je poloostrov Kabal zakončený mysom (Rt. Kabal). Celý poloostrov patrí k obľúbeným rekreačným a športovým zónam letoviska. Okolo zálivu vedie promenáda s lavičkami.
Letovisko má 1850 stálych obyvateľov a patrí medzi najväčšie a najnavštevovanejšie letovisko na ostrove. Najvýznamnejšiu hodnotu mesta majú jeho historické pamiatky, ktoré patria medzi najstaršie v Dalmácií.
Mesto je hlavným strediskom vinárstva na ostrove, kde je najväčší vinársky závod.
Stari Grad je hlavnou vstupnou bránou na ostrov nakoľko na jeho západnej časti sa nachádza trajektový prístav spájajúci Split, Korčuľu, Lastovo, ale aj talianske mesto Ancona.
Hlavnou cestou je spojený so všetkými dôležitými miestami na ostrove.
Mesto leží na okraji najúrodnejšieho poľa jadranských ostrovov – Velo polje, kde sa pestuje vínna réva, levandula a olivovníky.

sveti_nikola3

Sv. Nikola
Najvyššie miesto na ostrove meria 628 m.

grapceva_spilja_4

Krasová jaskyňa Grapčeva špilja
Nachádza sa na južnej strane ostrova 1 km od osady Humac v nadmorskej výške 239 metrov.
Je 21 m dlhá a 32m široká a predstavuje najvýznamnejšie nálezisko z prehistorického obdobia neolitu (5000 – 4000 rokov pred n.l.).
Každý pondelok, stredu a v sobotu je jaskyňa prístupná o 9:00 hodine a zraz je v osade Humac pred tavernou.

jelsa_12

Jelsa
Radí sa medzi menšie letoviská ostrova s 1800 obyvateľmi ležiace na severnom pobreží. Od mesta Hvar je vzdialené 28 km. Má niekoľko hotelov, kempy ako aj širokú ponuku ubytovania na súkromí.
Hlavnou cestou vedúcou celým ostrovom je Jelsa spojená so všetkými letoviskami ostrova ako aj miestnymi cestami s ostatnými dedinkami Vrbanj, Svirče, Vrisnik, Pitve a tiež tunelom Pitve je možné sa dopraviť na južnú časť pobrežia ostrova. Má lodné spojenie so Splitom a Bolom na Brači avšak v Jelse nie je trajektové spojenie.

vrboska_5

Vrboska
Malé letovisko niečo s vyše 500 obyvateľmi sa nachádza na severnom pobreží ostrova asi 5 km od letoviska Jelsa a 27 km od mesta Hvar. Leží pozdĺž malebnej zátoky. Ide o kľudné letovisko s dobrými rekreačnými možnosťami. Prednosťou sú pekné pláže a bohatá vegetácia v okolí. Vrboska má cenné historické pamiatky. Je strediskom rybolovu a pestovaním vínnej révy a olivovníkov. Cestovný ruch sa čoraz viac rozširuje. Z hlavnej cesty vedúcej ostrovom vedie odbočka do Vrbosky. Pravidelné lodné ani trajektové spojenie nemá. Najbližší trajektový prístav je v Starom Grade.

nabrezi

Sučuraj
V najvýchodnejšej časti ostrova takmer na cípe mysu Sučuraj (Rt. Sučuraj) je mestečko Sučuraj s 400 obyvateľmi. Práve týmto mysom sa ostrov Hvar najviac približuje k pevnine ( cca 6 km) Má trajektový prístav a krátkou plavbou (25 min) sa dostanete na pevninu do prímorského letoviska na pevnine – Drveník ( 90 km od mesta Split) Zo Sučuraju vedie hlavná cesta celým ostrovom až do mesta Hvar vzdialeného 70 km.
Vďaka trajektovému prístavu sa mestečko Sučuraj stáva letoviskom a ponúka množstvo ubytovania na súkromí. Obyvatelia sa zaoberajú turistickým ruchom, rybolovom, poľnohospodárstvom ( dobré meno má víno a olivový olej). Východná časť sa nazýva Plame. Okrem Sučuraja sa radia k východným obciam vnútrozmia : Selca, Bogomolje, Gdinj, Zastražišče a Poljica.

pakleni_2

Ostrov Sv. Klement
Je najväčší zo súostrovia a najznámejšie miesto je Palmižana s prístavom pre jachty. Len pár minút chôdze z prístavu vás zavedie na druhú stranu ostrovčeka a ocitnete sa v krásnej zátoke Vinodradišče.
Asi 45 minút po upravenom chodníčku borovicovým lesom sa môžete presunúť do osady Vlaka, kde nájdete nielen krásnu pláž v zátoke Soline, ale nachádza sa tu liečivé bahno vyhľadávané pre jeho účinky na pohybové ústrojenstvo.

pakleni_jerolim

Ostrov Jerolim
Patrí tiež medzi navštevované ostrovčeky hlavne nudistami

pakleni_marinkovac

Ostrov Marinkovac
Druhý najnavštevovanejší ostrov súostrovia je vyhľadávaný hlavne kvôli zátoke Ždrilica, kde je nádherná kamienková pláž a reštaurácia.

Na všetky ostrovčeky sa dostanete priamo z prístavu v meste Hvar lodným taxíkom alebo si môžete vybrať z množstva výletov na tieto ostrovy.

Raj pre potápačov

Útesy Pločice – na stene útesu v hĺbke 20 m sa nachádza bohatý podmorský život.
Stena ostrovčeku Vodnjak prudko klesá do hĺbky 55 metrov a odporúča sa len skúseným potápačom.
Stambedar – navštevovaný ostrov potápačmi pre krásnu podmorskú stenu spadajúcu až do hĺbky 45 metrov s bohatým podmorským životom plnom rýb a iných morských organizmov.