Národná prírodná rezervácia DOBROČSKÝ PRALES

 1. DSC_0190
 2. DSC_0169
 3. DSC_0151
 4. DSC_0130

Národná prírodná rezervácia DOBROČSKÝ PRALES

DSC_0190

Nachádza sa na strednom Slovensku vo Veporských Vrchoch 6 km južne od čiernohorskej osady Dobroč. Je jedným z najstarších chránených území na Slovensku – od roku 1913. Dôvodom ochrany je zachovanie posledných zvyškov pôvodných karpatských lesov, ktoré sa vyvíjali na našom území tisícročia než dospeli k dnešnej konečnej podobe – vrcholovému štádiu a je príkladom prirodzeného ekosystému Európy.

DSC_0151
V období rozvoja baníctva bola väčšina lesov vyrúbaná a stromy boli použité pri výstavbe banských chodieb alebo na výrobu dreveného uhlia.
Ako sa všetko živé narodí, dospeje a umiera, tak aj prales má svoj vývoj.
V pralese je možné vidieť ako takýto proces prebieha, kde sú zastúpené všetky štádiá ( dorastania, optima, zániku) a fázy ( obnovy a dožívania), ktoré sa vzájomne prelínajú a vytvárajú charakteristický vzhľad jednotlivých častí pralesa. Celý vývojový cyklus Dobročského pralesa trvá 400 rokov. Medzi hlavné dreviny patrí jedľa, buk, smrek, menej javor horský, jaseň štíhly a brest horský. Zo zaujímavostí dožívania jednotlivých stromov stojí za zmienku ich vek, ktorý je obdivuhodný. Jedľa sa dožíva až 450 rokov, smrek 350 a buk 250 rokov.
DSC_0130
DSC_0169
Tím Zoraya si neodpustila návštevu unikátneho pralesa a v jeden jesenný sobotňajší deň sme sa vydali na dobrodružnú cestu. Obuli sme vibramy, hodili ruksak na plecia a cesta lesom so sprievodcom sa mohla začať. K pralesu viedla vychodená cesta s turistickým označením. Za neustáleho výkladu o všetkých zaujímavostiach okolia, ktoré nás obklopovalo sme stále postupovali hlbšie a hlbšie do lesa. Túra nebola náročná, ale predsa bol v nás neskutočný rešpekt. Okolité lesy ako aj samotný prales je domovom medveďa hnedého, ktorých je tu požehnane. Samozrejme sprievodca nás ubezpečil, že pokiaľ sa budeme rozprávať nič nám nehrozí. Nezabudol nám porozprávať vlastné príbehy o stretnutí so šelmou našich hôr. Po nenáročnej ceste, ktorú zvládne aj dieťa sme prišli na okraj Dobročského pralesa. Zvláštne pocity sa ma zmocňovali. Strom predo mnou prežil toľko období a vzbudzoval rešpekt. Celá táto oblasť je magicky čarovná. Akoby sme boli na mieste, kde zastal čas. Aj my sme zastali na chvíľu a nasávali vôňu a energiu lesa, ktorá je tu priam hmatateľná. Ideálne miesto pre ľudí s dýchacími problémami ako aj pre všetkých, ktorých pohlcuje ruch veľkomesta.

Stačí tak málo. Nájsť si čas a byť v spojení s prírodou. Dovolenka na Slovensku má veľké čaro len ho treba objaviť a Sihlianska planina je krásny kúsok raja. Zoraya je tu aby vám obula túlavé topánky.

Tipy na ubytovanie v okolí:

 • Chata Zuzka

  Chalupa - leto
  Chata Zuzka
  ID: 170
  Poľana a Horehronie
  1 - 10 osôb
  Celoročne

  Chata Zuzka

  Ubytovanie v peknom prostredí Horehronia je vhodné pre aktívnu rodinnú dovolenku, ako aj víkendové pobyty. Nachádza sa v centre obce Čierny Balog, v miestnej časti Vydrovo, 300 m od chalupy sa nachádza Čiernohronská železnička, ktorá jazdí do lesníckeho skanzenu. V blízkosti chalupy je náučný chodník vedúci krásnym ihličnatým lesom plným prekvapení a ukážok z ťažby […]

  + od 10€ osoba/noc
 • Štýlová drevenica na Lome

  1
  Štýlová drevenica na Lome
  ID: 772
  Poľana a horehronie
  1 - 9 osôb
  Celoročne

  Štýlová drevenica na Lome

  Drevenica sa nachádza na mieste zvanom Sihlianska planina priamo v jednej z najvyššie položených obcí na Slovensku- Lom nad Rimavicou. V štýlovej, kompletne zrekonštruovanej dreveničke nájdete nielen to pravé miesto pre svoj oddych, ale aj architektonický odkaz našich predkov. Skutočné teplo rodinného krbu a vôňu dreva umocní symbióza materiálov, tvarov, farieb a zariadenie vytvorí tú […]

  + od 16€ osoba/noc
 • Drevenica na Horehroní

  12978538586681
  Drevenica na Horehroní
  ID: 159
  Poľana a Horehronie
  7 - 8 osôb
  Celoročne

  Drevenica na Horehroní

  Drevenica v nádhernej prírode Slovenského Rudohoria medzi pohoriami Poľany a Veporských vrchov. Neďaleko dediny na okraji lesa s nádherným výhľadom na okolitú krajinu. Relax na dušu. Okolie drevenice je v tichom prostredí, kde naozaj dokážete vypnúť od každodenných starostí. Blízky les priam láka na hubárčenie a zbieranie lesných plodov. V blízkosti sa nachádza Marekov dvor, […]

  + od 13€ osoba/noc

 

Autor: Andrea Krausová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

thirteen − three =