Špania dolina

 1. spania-dolina

Špania dolina

spania-dolina

Len pár kilometrov od Banskej Bystrice sa nachádza iný svet. Svet romantiky, pokoja, nádhernej prírody, ale aj kúsok histórie.
Špania dolina leží uprostred Starohorských Vrchov, ktoré obklopujú veľké horské hrebene Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a Kremnických vrchov. Týmto vrchom nemôžu Starohorské Vrchy konkurovať veľkosťou, ale malebnosťou a bohatstvom prírodných krás. Samotný vstup do doliny je impozantný. Vstupnou bránou je tunel, ktorý akoby oddeľoval dva svety. Bežný ruch plný zhonu a druhý pokojný svet harmónie a súladu s prírodou. Cesta plná zákrut úzkou dolinou vás privedie na miesto, ktoré je pozostatkom dávnej baníckej činnosti a malebnej prírody.

História Španej doliny:

Je spojená s ťažbou medi, ktorá siaha až do roku 1006 a dodnes sú po tejto činnosti viditeľné stopy.
Aj dnes na každého v Španej doline dýcha slávna história. Na námestí sú situované pôvodné budovy banskej správy. Jednou z nich je banícka strážnica alebo tiež Klopačka zo 16. storočia. Vo vežičke bolo klopadlo, ktoré zvolávalo baníkov do roboty. A banícka pesnička „ Vstávaj Jano hore, na baňu klopajú, ak neskoro vstaneš fárať ti nedajú…“ má práve pôvod vďaka Klopačke.
Jednou z najobľúbenejších atrakcií obce je banícky orloj s figúrkami baníkov, ktorý sa otvára každú hodinu.V obci sa zachovali pôvodné stavby domov a dnes sú využívané ako chalupy.

Kultúrny život v Španej doline:

Celá Špania dolina ožíva príchodom víkendu a návratom ľudí z mesta nájsť vytúžený pokoj. Spoločenský a kultúrny život v doline je pomerne bohatý a rozmanitý. Je ovplyvnený miestnymi tradíciami a zvykmi, ktoré sa dedia z jednej generácie na druhú.
Vždy na jar sa začína turistická sezóna slávnostným otvorením Baníckeho náučného chodníka. Chodník vedie ponad obec a ponúka nezabudnuteľné výhľady na obec a jej čarokrásnu prírodnú scenériu.
Medzi najvďačnejšie patrí Medzinárodné maliarske a sochárske sympózium Jozefa Langera.
Veľmi populárna je prázdninová škola tradičných techník ako je čipkárstvo, hrnčiarstvo a maľovanie.
Z ďalších akcií je známy festival, kde sa každý rok predstaví niekoľko divadelných súborov. Je to len zlomok toho, čo táto oblasť ponúka pre tých, ktorí hľadajú kultúrne vyžitie.
Celá oblasť je zaujímavá pre turistov ako aj na cykloturistiku. Všetky trasy sú poctivo vyznačené farebnými turistickými značkami.

Moje dojmy:

O Španej doline by sa toho dalo napísať veľa. Lenže dojem môže zanechať jedine návšteva tejto zaujímavej oblasti. Nebudem sa tajiť, že som toto miesto nepoznala. V prvom rade ma prekvapila blízkosť pri meste Banská Bystrica.
Len 12 minút cesty a ocitla som sa v inom svete. Pár kilometrov kľukatou cestou a predo mnou bola zrazu impozantná dolina, ktorá ma chytila za srdce. Na tak malom mieste bolo toľko zaujímavostí, že som nevedela, čo mám obdivovať skôr. Chcem vedieť, čo ponúkame v našej cestovnej agentúre a objavovanie každého kúska mi prinesie niečo nové, ale vždy ma utvrdí v jednom. Slovensko je nádherná krajina. Cesty, ktoré absolvujem v rámci práce, čo sa prácou ani nedá nazvať, ale koníčkom spoznávam nielen kraj, ale aj chaty, ktoré pre vás ponúkame. Teší ma, že cestovka Zoraya Travel je výnimočná svojou ponukou a to objektami, ktoré majú dušu. Utvrdila som sa o tom aj na tomto mieste.
CHATA ŠPANIA DOLINA, ktorá je v našej ponuke určite chytí za srdce. A nielen to. Spoznávam nových ľudí, ktorí sa stávajú mojimi priateľmi, tak ako Zuzka, ktorá je majiteľka tejto úžasnej chaty a vždy svojim hosťom pripraví sladké prekvapenie. Do Španej doliny sa určite vrátim, keď už bude príroda prebudená ako sa patrí. Odporúčam toto miesto každému, kto chce pocítiť pohladenie svojej duši.

Tipy na ubytovanie v okolí:

 • Chata Špania dolina

  apartman-v-spanej-doline_38_1_window
  Chata Špania dolina
  ID: 506
  Nízke Tatry
  2 - 8 osôb
  Celoročne

  Chata Špania dolina

  Nádherné ubytovanie v kompletne zrekonštruovanej drevenici v obci Špania dolina. Chalupa ponúka vysoký štandard ubytovania apartmánového typu, je výborná pre rodiny s malými deťmi, rovnako ako pre milovníkov histórie. V interiéri sú ubytovaným hosťom. K dispozícii 3 priestranné spálne, plne vybavená kuchyňa, veľká kúpeľňa s bidetom, WC, spoločenská miestnosť s otvoreným krbom. Chalupa je určená […]

  + od 20€ osoba/noc

 

Autorka: Andrea Krausová
Informácie: Knižná publikácia Špania dolina, klenot Slovenska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

five × three =