„Vrchy“ – Sihlianska planina

  1. vrchy-sihlianska-planina

„Vrchy“ – Sihlianska planina

vrchy-sihlianska-planina

Na náhornej plošine na križovatke ciest spájajúcich Kokavu nad Rimavicou, Čierny Balog a Hriňovú sa nachádza lokalita známa pod názvom „Vrchy“- Sihlianska planina.
Vrchy ležia v nadmorskej výške 850 – 1050 m n.m. Obce Lom nad Rimavicou, Sihla a Drábsko patria k najvyššie položeným obciam na Slovensku pričom Lom nad Rimavicou patrí medzi päť najvyššie položených obcí. Za dobrého počasia je možné z Drábska sledovať úžasnú panorámu Nízkych Tatier ( Ďumbier, Chopok, Kráľova Hoľa )ako aj Vysokých Tatier.
Celá Sihlianska planina patrí k prírodne najkrajším miestam Slovenska. Nádherné scenérie a výhľady, typická malebná panenská príroda s rozľahlými lúkami a pasienkami. V lete a na jeseň lesy plné húb, v zime bohatá nádielka snehu, pokoj, ktorý tu vládne ďaleko od ruchu veľkomesta sa stáva miestom pre relax čoraz vyhľadávanejším.

Sihla

V obci funguje už od roku 1999 Slovenský Hucul klub ( neziskové združenie ) – založený na záchranu a ochranu plemena Hucul. Každoročne sa tu organizuje Hucuľská paráda.
Obec Sihla tiež organizuje jedinečnú súťaž volských záprahov – „Jarmo“.
Za zmienku stojí aj miestne pohostinstvo preslávené drevenými postavičkami zo slovenských ľudových rozprávok.

Ďalšia zaujímavá a unikátna akcia na „ Vrchoch“ sa organizuje v obci Lom nad Rimavicou a ide o Majstrovstvá Slovenska v pretekoch malotraktorov.

Drábsko je typické svojím lazníckym osídlením so zachovalou ľudovou kultúrou a architektúrou.
V časti Sedmák netreba obísť Marekov dvor, kde môžete ochutnať pravý domáci syr a zoznámiť sa so životom na pravom vidieku.
Na Vrchoch okrem iných zaujímavostí určite stoja za návštevu prírodné rezervácie ako Dobročský prales a Meandre Kamenistého potoka

Zdroj: Internet Rozvoj vidieka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

20 + 20 =